Böszörményi Gyula: Ambrózy báró esetei könyvsorozat
Beleszerettem...
Először a borítója tetszett meg, arra figyeltem fel, hogy mennyire szép. Majd utánaolvastam az interneten és az volt az első gondolatom, hogy miért nem találkoztam még én ezzel a könyvvel? Hihetetlen, hogy mennyire népszerű, hogy mennyire sokan szeretik. Persze ez nem véletlen. Az író ezennel valóban remekművet alkotott.

Ambrózy báró esetei könyvsorozat
A történetszál nagyon jól kialakított, a karakterek mind jól kidolgozottak és szerethető személyiségek. A nyelvezet véleményem szerint tökéletesen korhűnek tekinthető, azzal a sok-sok ismeretlen szóval és kifejezéssel, amiket ma már sajnos mi hétköznapi emberek nem értünk, de a lábjegyzetekből megismerhettünk. Imádtam, ahogy bemutatta a századfordulós Budapest világát. A még ma is fellelhető helyszíneket, még a kirakatokban kifüggesztett reklámtáblák szövegeit is megismerhettük. Szinte a szemünk elé varázsolta az író, hogy micsoda ünnepséget rendeztek 1896-ban a millennium alkalmából. A századfordulós arisztokrácia mindennapjaiba is bepillantást nyerhettünk az Ambrózy villa lakói által, valamint a szegényebb rétegek, például a cselédek hétköznapi küzdelmeivel is megismerkedhettünk. Mikor Mili cselédnek állt, hogy unokafivére közelébe férkőzhessen, nagyon jól bemutatta az író, hogy a szolgák sokszor mennyire embertelenül viselkedtek egymással.
Tetszett, hogy a szereplők többsége valóban abban a korban élő személy volt, és a gyilkosságok is mind ténylegesen megtörtént bűnesetek. Ez is biztos, hogy komoly kutatómunkát igényelt. Kicsit talán hátborzongató is belegondolni abban, hogy egy évszázaddal később egy regényen keresztül megismerkedhetünk egy akkori teljesen hétköznapi ember történetével, aki bűncselekmény áldozatává vált.
Milit imádtam! Ambrózy Richárd báró, bár nem az a tipikus álompasi, mégis engem sikerült maximálisan elvarázsolnia és úgy hiszem, hogy ezzel nem vagyok egyedül. Agáta maga az, akit kiemelnék még a karakterek közül, nekem ő lett a harmadik kedvencem. Páratlan a humora. Kedvenc idéztem tőle:
"Mivel az utóbbi időbben alig látjuk, kénytelenek vagyunk szavakkal a társaságunkba idézni."
A történet, az egyik kedvenc történelmi korszakomban játszódik és bár tudom, hogy eredetileg nem romantikus regénynek szánta az író, hanem kriminek, mégis a szerelmi szál tette számomra igazán izgalmassá és szerethetővé. Ezért lehet az is, hogy az első kötet a Leányrablás Budapesten még nem szippantott be igazán, hiszen ott még nem jelenik meg annyira egyértelműen a szerelmi szál, mint a folytatásban. Ezért is tanácsolom mindenkinek, aki elbizonytalanodik az első rész végén, hogy abba ne hagyja! Én is kicsit elbizonytalanodtam az első kötet végén - mikor először olvastam -, mert szokatlan volt a váltott szemszög. Az elején még bele is zavarodtam, mikor nem figyeltem eléggé. És valljuk be őszintén, az első kötet befejezése sem hozza azt, amit az olvasó várna, és ha valaki nem olvassa tovább, az csalódásként élheti ezt meg. Ezért is hangsúlyozom TILOS ABBAHGYNI!!!
"Amennyiben előre sejtem, hogy hajnali hatkor rám fog törni, frakkban töltöttem volna az éjszakát."
kedvenc idézetem
Augusztus 18 és 27 között olvastam el az egész sorozatot (ami 10 nap) szerintem ez - tekintve, hogy hét kötetről beszélünk - azt bizonyítja, hogy lerakhatatlan. Azóta már kétszer újra olvastam, ami azt bizonyítja, hogy megunhatatlan 😊 és rettenetesen izgatott vagyok, mert néhány nap múlva jelenik meg a legújabb rész, A Barnum-rejtély címen. Biztos vagyok benne, hogy ez is legalább annyira izgalmas és lenyűgöző alkotás lesz, mint a korábbiak. Köszönöm Böszörményi Gyulának az élményt, amit a regénysorozat olvasása nyújtott és remélem, hogy még folytatódni fog sok-sok további izgalmas résszel Mili és Ambrózy báró története.